Kategoria: Psychologia. Data powstania: 26.12.2009

52Konflikty w egzystencji człowieka odgrywają ogromna rolę. Bardzo ważne jest uczenie się, jak sobie z nimi radzić.Konflikty, zależnie do sposobu, w jaki się je rozwiąże, odgrywają rolę pozytywną lub negatywną. Wszystko zależy do tego, jak poradzi sobie jednostka w walce z trudnościami. To z kolei wpływa na jej rozwój, osiągnięcie samorealizacji, ekspansję życiową. Za dobrze rozwiązane konflikty można uznać te, w których jednostki po trwającym jakiś czas rozpadzie psychicznym, którego podłożem jest walka dwóch przeciwstawnych potrzeb, potrafią podporządkować potrzebę niższego rzędu potrzebie wyżej zorganizowanej. Można to osiągnąć poprzez ćwiczenia. Dzięki temu jednostka nabiera wprawy, a niższe potrzeby niejako zaczynają „służyć” wyższym, ważniejszym z punktu widzenia prawidłowego rozwoju. Istotne jest, aby ćwiczenia te rozpoczynać już w dzieciństwie. Z sytuacją złego sposobu rozwiązywania konfliktu mamy do czynienia wówczas, gdy potrzeba niższa zostaje automatycznie zaspokojona. Powoduje to u jednostki poczucie niezadowolenia, wyzwala uczucie wstydu, poczucie winy oraz wszelkie, będące ich następstwem lęki. Choroby nerwicowe mają swoje źródła w konfliktach, z jakimi boryka się człowiek. Czasami, aby ich uniknąć potrzebna jest pomoc.Podczas trwania życia jednostka może doświadczać różnego rodzaju sytuacji wywołujących konflikty. Jeśli nie będzie ona umiała ich rozwiązywać w sposób zdecydowany lub też będą one trwały bardzo długo, wówczas mogą one stać się przyczyną nerwic. Bardzo często z takimi przykładami mamy do czynienia w przypadku jednostek, które są wartościowe, wrażliwe, lecz posiadają słabą, niewystarczającą motywację. W związku z tym, nie potrafią, bez pomocy w ich odpowiednim ukierunkowaniu oraz pobudzeniu do działania, podejmować czytelnych i konkretnych decyzji. Doświadczają one nieustannego konfliktu i przez to stają się mało zdolne do pełnego, aktywnego i twórczego życia. Dlatego wymagają pomocy z zewnątrz, ze strony otoczenia. Tylko dzięki temu mogą się odważyć na stawianie czoła sytuacjom, które wywołują konflikty. Należy w związku z tym pomagać im w zrozumieniu tego, co przeżyli, poznawaniu źródeł ich automatycznych reakcji, a także udzielać niezbędnego wsparcia w procesie nabywania ważnych umiejętności społecznych.

Kategoria: Psychologia. Data powstania: 05.10.2009

23Gniew jest wadą naszej osobowości, gniew sami wybieramy i jest też on naszym nawykiem. Reakcja na stres prowadzi do szaleństwa. Nasze ciało odpokutuje za to dla nad ciśnieniem, wrzodami, wypryskami, bezsennością, wyczerpaniem organizmu, palpitacją i chorobami serca, ogólnie brak nas siły do wszystkiego. W sferze psychicznie niszczy związki miłosne, zakłóca porozumienie, cechuje się depresją, poczuciem winy, Mimo to wyładowanie gniewu jest zdrowsze dla nas, niż trzymanie w sobie. Pozwala on wyjaśnić innym o co nam chodzi, można wtedy coś zmienić, poukładać. Najlepiej jednak jest nieuleganie mu. Gniew uznawany za cześć natury ludzkiej powoduje jego akceptacje i uznanie dla niego. Reagując gniewem nie pozwalamy komuś bycia sobą, jakim on jest, najlepiej jest rozłożyć swoje problemy na czynniki zanim jeszcze poczuje się gniew i pomyśleć ze nawet jeśli cos stało się nie jest po naszej myśli albo się stanie w przyszłości to, to nie koniec świata. Nikt nie lubi gdy reaguje się na niego gniewem, więc może lepiej wytłumaczyć wszystko na spokojnie. Gniew, jak się wydaje jest uczuciem chwilowym. Gdy pokłócimy się z kimś mamy w sobie dużo żalu, który z siebie chcemy wyrzucić. Mija jednak pewien okres, a wraz z nim także nasz gniew. Złość to uczucie gniewu ale na dłuższy czas. Jesteśmy źli na kogoś, co zrobił nam dawno temu, albo na cały świat czy obcych ludzi, że nam coś w życiu nie wychodzi. Złościmy się też na przedmioty, bo akurat nam się śpieszy, chcemy coś szybko załatwić. Jak mówi przysłowie, „złośliwość rzeczy martwych” i musimy zmienić swoje plany. Złość chowamy długo w sobie i nawet jeśli minęło już dużo czasu, cały czas bulwersujemy się na wspomnienie tamtego wydarzenia. Podobnie jak w przypadku gniewu i tutaj wyładowanie złości jest lepsze niż trzymanie jej w sobie. Nagromadzenie różnych małych spraw może spowodować duży wybuch na niewinnych ludzi. A wylać złość można poprzez ćwiczenia na siłowni czy bieganie, tak że przyniesie nam to pożytek. Nie warto jednak chować w sobie uraz sprzed lat, bo to nie przyniesie korzyści ani nam ani innym.

Mój prywatny blog - piszę o rzeczach ciekawych i często poruszających.

Do otyłości prowadzi przede wszystkim parę rzeczy których moglibyśmy uniknąć gdybyśmy je przestrzegali. Jest to sześć prostych zasad które pozwolą nam uniknąć otyłości i wszelkich chorób układu pokarmowego. Przyczyn otyłości trzeba szukać w nieregularnym jadaniu posiłków, a najważniejszego obiadu.