Kategoria: Psychologia. Data powstania: 11.11.2009

33Życie w niektórych warunkach wydaje się bardzo trudne. Nie ma żadnego punktu zaczepienia, by zacząć cieszyć się z tego co mamy. Ciągle są nam rzucane kłody pod nogi tak, że nie możemy się podnieść. Nic nas nie cieszy, łącznie z pogodą na dworze. Życie rzeczywiście potrafi nieźle dać w kość, ale prawda często jest też taka, że ludzie sami wymyślają sobie problemy, których tak naprawdę nie ma. Przejmują się tym co było, a co już nie ma wpływu na ich życie, albo też wyprzedzają myślami za bardzo do przodu i myślą o tym co będzie w przyszłości. Przywiązują także wagę do małych, drobnych spraw, których zmiana wymaga niewielkiego wysiłku. Tutaj także potrzebna okaże się pomocna dłoń życzliwej osoby. Są także dostępne środki farmakologiczne zawierające szereg witamin wpływających na samopoczucie. Od czasu do czasu warto też się pośmiać, chociażby oglądając komedię czy występy kabaretowe. Nie do ocenienia jest też codzienny uśmiech do samego siebie i powiedzenie sobie, że nie ma powodu do smutku. Mamy różne dolegliwości i przypadłości, które dostarczają nam nie małego bólu. Musimy chodzić do lekarzy lub leżeć w szpitalu i poddawać się zabiegom, z których niektóre są bolesne. Mamy też strach w sobie, bo nawet jak nas nie boli to myślimy co z tego będzie, jakie to zmiany przyniesie dla nas i czy nie będzie komplikacji. Mamy także ból spowodowany przejściami życiowymi, doświadczeniami niemiłymi czy stratami czegoś lub kogoś bliskiego. Cierpimy z powodu odejścia kogoś na tamten świat lub odejścia z naszego życia. Ból sprawia nam samotność, opuszczenie, radzenie sobie z codziennymi przeciwnościami losu. Ból taki jest odczuwany przez ludzi wewnętrznie, nie można kupić na to lekarstwa, posmarować maścią czy przeprowadzić zabiegu. Wydaje się, że jedyne lekarstwo to czas, który leczy te niewidzialne rany. Jedynie on i pomoc życzliwych nam osób mogą najpierw złagodzić a potem zapomnieć nam o tragediach jakie nas spotykają, choć zawsze powrót do nich będzie bolesny.

Kategoria: Psychologia. Data powstania: 05.10.2009

23Gniew jest wadą naszej osobowości, gniew sami wybieramy i jest też on naszym nawykiem. Reakcja na stres prowadzi do szaleństwa. Nasze ciało odpokutuje za to dla nad ciśnieniem, wrzodami, wypryskami, bezsennością, wyczerpaniem organizmu, palpitacją i chorobami serca, ogólnie brak nas siły do wszystkiego. W sferze psychicznie niszczy związki miłosne, zakłóca porozumienie, cechuje się depresją, poczuciem winy, Mimo to wyładowanie gniewu jest zdrowsze dla nas, niż trzymanie w sobie. Pozwala on wyjaśnić innym o co nam chodzi, można wtedy coś zmienić, poukładać. Najlepiej jednak jest nieuleganie mu. Gniew uznawany za cześć natury ludzkiej powoduje jego akceptacje i uznanie dla niego. Reagując gniewem nie pozwalamy komuś bycia sobą, jakim on jest, najlepiej jest rozłożyć swoje problemy na czynniki zanim jeszcze poczuje się gniew i pomyśleć ze nawet jeśli cos stało się nie jest po naszej myśli albo się stanie w przyszłości to, to nie koniec świata. Nikt nie lubi gdy reaguje się na niego gniewem, więc może lepiej wytłumaczyć wszystko na spokojnie. Gniew, jak się wydaje jest uczuciem chwilowym. Gdy pokłócimy się z kimś mamy w sobie dużo żalu, który z siebie chcemy wyrzucić. Mija jednak pewien okres, a wraz z nim także nasz gniew. Złość to uczucie gniewu ale na dłuższy czas. Jesteśmy źli na kogoś, co zrobił nam dawno temu, albo na cały świat czy obcych ludzi, że nam coś w życiu nie wychodzi. Złościmy się też na przedmioty, bo akurat nam się śpieszy, chcemy coś szybko załatwić. Jak mówi przysłowie, „złośliwość rzeczy martwych” i musimy zmienić swoje plany. Złość chowamy długo w sobie i nawet jeśli minęło już dużo czasu, cały czas bulwersujemy się na wspomnienie tamtego wydarzenia. Podobnie jak w przypadku gniewu i tutaj wyładowanie złości jest lepsze niż trzymanie jej w sobie. Nagromadzenie różnych małych spraw może spowodować duży wybuch na niewinnych ludzi. A wylać złość można poprzez ćwiczenia na siłowni czy bieganie, tak że przyniesie nam to pożytek. Nie warto jednak chować w sobie uraz sprzed lat, bo to nie przyniesie korzyści ani nam ani innym.

Mój prywatny blog - piszę o rzeczach ciekawych i często poruszających.

Do otyłości prowadzi przede wszystkim parę rzeczy których moglibyśmy uniknąć gdybyśmy je przestrzegali. Jest to sześć prostych zasad które pozwolą nam uniknąć otyłości i wszelkich chorób układu pokarmowego. Przyczyn otyłości trzeba szukać w nieregularnym jadaniu posiłków, a najważniejszego obiadu.